در حال حاضر، هیچ درمانی برای ابتلا به HPV وجود ندارد. با این حال، در اغلب افراد، این ویروس با تلاش سیستم ایمنی از بدن خارج می شود. پزشک می تواند دارو هایی را برای رفع علائم این بیماری تجویز کند. جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV و عوارض ناشی از آن، می توان واکسن HPV را دریافت کرد. سرطان و زگیل های تناسلی از جمله این عوارض هستند.

لیزر درمانی زگیل تناسلی در کلینیک لیزر HPV
بدون درد و خونریزی
عدم نیاز به بستری
بدون عوارض جانبی

موثرترین روش درمان زگیل تناسلی چیست؟

برای درمان زگیل تناسلی، فقط و فقط به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و از درمان‌های سرخود و بدون پایه و اساس علمی پرهیز کنید. کلینیک‌های درمانی معتبر، برای از بین بردن زگیل تناسلی از بهترین دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی استفاده می‌کنند.

این موضوع را فراموش نکنید که ویروس HPV با هیچ راه و روش درمانی از بین نمی‌رود؛ این ویروس برای همیشه در بدن فرد باقی می‌ماند اما می‌توان با مراجعه به پزشک و رعایت نکات مراقبتی، آن را کنترل و از عود کردن آن جلوگیری کرد.

مطلب پیشنهادی: عوارض و خطرات زگیل تناسلی در زنان

هدف از درمان زگیل تناسلی برداشتن زگیل و کنترل کردن بیماری است. اغلب اوقات درمان این ضایعات پوستی به تعداد و محل آن‌ها بستگی دارد. در ادامه به معرفی برخی از روش‌های درمان زگیل تناسلی می‌پردازیم:

 استفاده از پماد و محلول موضعی

یکی از درمان‌های دارویی زگیل تناسلی که باید روی ضایعات مالش داده شود پودوفیلین است. این پماد دارای خاصیت آنتی‌بیوتیک بوده و با ایجاد خاصیت نکروز موضعی، مانع از فعالیت ویروس HPV می‌شود. این پماد برای درمان زگیل تناسلی خفیف به کار می‌رود. روند درمانی طولانی مدت و داشتن عوارضی چون سوزش و التهاب و درد در ناحیه مورد نظر برخی از عوارض این پماد است.

پماد های تجویزی و محلول های مایع همچون وارتیکون و کوندیلون، شامل ماده ای به نام پودوفیلوتوکسین هستند. این ماده یک عصاره گیاهی است که ویژگی هایی ضد ویروسی دارد. این درمان ها به طور مستقیم بر زگیل ها وارد شده و با سرکوب ویروس، از انتشار و تکثیر آن جلوگیری می کنند. داروهای موضعی برای زگیل های تناسلی را می توان به صورت آنلاین نیز خریداری کرد.

کرایوتراپی (انجماد) روشی موثر و کم هزینه

کرایوتراپی زگیل تناسلی امروزه به عنوان یک روش موثر و کم هزینه برای درمان زگیل تناسلی مردان و زنان شناخته می‌شود.

در این روش زگیل های آشکار با استفاده از نیتروژن مایع، منجمد شده و از بین می روند. در هنگام اعمال نیتروژن به زگیل، امکان احساس سوزشی خفیف تا متوسط وجود دارد. پس از درمان، پوست اطراف و روی زگیل، تاول زده و ظرف مدت 7 تا 14 روز بهبود می یابد. در حالی که برخی زگیل ها در طول فرایند از بین می روند، برخی دیگر به چندین جلسه درمانی نیاز دارند.

اسید

پزشک یا دیگر متخصصانی که در زمینه سلامت هستند، می توانند با هدف رفع زگیل ها، تری کلریک اسید را بر روی آن ها اعمال کنند. این اسید با از بین بردن پروتئین های دیواره سلول های زگیل، آن ها را از بین می برد. این فرایند تا زمان رفع کامل زگیل ها به صورت هفتگی تکرار می شود. کل فرایند درمان ممکن است از 6 تا 10 هفته به طول انجامد. در صورتی که روش های دیگر قابل استفاده نباشند، می توان این روش را برای زنان باردار به کار برد.

تزریق اینترفرون

این روش یکی از روشهای درمانی بسیار موثر است و بطور مستقیم به عنوان یک ضد ویروس عمل می کند.این روش درمانی برای بیماریهای مختلفی بکار می رود و ممکن است زیر پوست یا در عضله و یا بطور مستقیم به زگیل تزریق شود.

جراحی زگیل تناسلی

پزشک می تواند زگیل های تناسلی را با استفاده از برش جراحی برداشته و جای آن را با بخیه ببندد. التیام کامل برش ها 2 تا 4 هفته طول کشیده و احتمالا منجر به بروز جای زخم دائم نیز می شوند. برداشت جراحی معمولا آخرین گزینه درمانی برای برداشتن زگیل ها به شمار می رود.

  سوزاندن زگیل تناسلی با روش الکتروکوتری

زگیل های تناسلی را می توان با استفاده از بی حسی موضعی و یک جریان الکتریکی کم ولتاژ از بین برد. توجه داشته باشید که زگیل‌های تناسلی با زگیل‌ها و خال‌های معمولی بدن تفاوت داشته و برای حذف آن‌ها نمی‌توان از روش‌های عادی چون سرجیکال تکنولوژی استفاده کرد.

در صورتی که تعداد زگیل ها زیاد باشد، ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز باشد. این روش برداشت زگیل، معمولا با یک دوره بهبودی 2 تا 4 هفته ای همراه است. البته در صورت وسیع بودن ناحیه سوختگی، این زمان بیشتر خواهد بود.

معرفی سریع‌ترین و موثرترین روش درمان زگیل تناسلی

یکی از بهترین روش‌ها برای درمان زگیل‌های بزرگی که با سایر راه‌ها، رفع نمی‌شوند لیزر است. لیزر درمانی برای رفع زگیل‌هایی که در داخل مقعد یا مجرای ادرار هستند بیشترین کاربرد را دارند. درمان زگیل تناسلی با لیزر co2 فرکشنال انجام گرفته و در طی این فرایند ضایعات پوستی تبخیر و از بین می‌روند.

در این روش اشعه‌های لیزر به عمق بافت پوست آسیب دیده نفوذ کرده و ضایعه‌های ایجاد شده و ویروس‌های آن را به طور کامل از بین می‌برند. براساس آمار‌های موجود و گفته‌های پزشکان و بیماران، تاثیر و موفقیت لیزر برای درمان زگیل تناسلی دوبرابر بیشتر از کرایوتراپی است. به طور کلی برای از بین بردن زگیل تناسلی واژن و مقعد، فقط به یک جلسه درمان نیاز بوده و بیمار می‌تواند به سرعت فعالیت‌های روزمره خود را آغاز کند.