لوگوی اچ پی لیزر

واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل

فهرست مطلب

واکسن گارداسیل یکی از انواع رایج واکسن‌های HPV است. این دارو که چندین سال است تولید شده و عمر زیادی ندارد می‌تواند از بیماری های خطرناکی نظیر زگیل تناسلی و انواع سرطان ها از جمله سرطان دهانه رحم پیشگیری نماید. تزریق این دارو برای مبتلایان به ویروس HPV تاثیری در درمان زگیل ندارد، اما می‌تواند از ابتلا به انواع دیگر ویروس پیشگیری نماید. تا انتها همراه ما باشید، تا با این واکسن و تاثیرات آن آشنا شوید.

مطلب پیشنهادی: زگیل تناسلی چیست؟

واکسن گارداسیل چیست؟

قبل از این‌که بخواهیم در مورد تاثیرات این واکسن صحبت کنیم،  بحث خود را با ارائه اطلاعاتی در مورد خود واکسن آغاز می‌کنیم. واکسن گارداسیل در حقیقت رایج‌ترین نوع از واکسن‌های HPV است که برای پیشگیری از سرطان گردن رحم مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است.

لیزر درمانی زگیل تناسلی در کلینیک لیزر HPV
بدون درد و خونریزی
عدم نیاز به بستری
بدون عوارض جانبی

گارداسیل شامل 4 نوع ویروس 6، 11، 16 و 18 می باشد. این ویروس ها جزء ویروس های شایع هستند. ویروس تیپ 6 و 11 از ویروس های شایعی است که عامل اغلب زگیل‌های تناسلی به شمار می رود و نوع 16 و 18  عامل اغلب سرطان های دهانه رحم می باشد. در حالت کلی تزریق این واکسن برای پیشگیری از زگیل تناسلی و انواع سرطان رحم توصیه شده است.

نکته جالب این است که واکسن زگیل تناسلی حاوی ویروس کشته شده یا ضعیف شده این بیماری نبوده بلکه حاوی ذراتی شبیه ویروس پاپیلومای انسانی است و از پروتئین دیواره خارجی ويروس مشتق می شود.

میزان اثر بخشی گارداسیل بر روی زگیل تناسلی

این دارو قادر است در برابر دو نوع 6 و 11 از این ویروس که عامل اغلب زگیل‌های تناسلی است، مقاومت ایجاد نماید. بنابراین اگر فرد قبل از ابتلا به ویروس زگیل این واکسن را تزریق نماید، دچار زگیل تناسلی نخواهد شد. تزریق گارداسیل می تواند تا 90% احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد. بهتر است تزریق توسط پزشک انجام شود.

گارداسیل را چه کسانی و در چه سنی باید تزریق کنند؟

در حقیقت واکسن گارداسیل در دختران در دوره سنی نه تا بیست و شش سال تزریق می شود و در پسران در دوره سنی نه تا بیست و یک سال تزریق می گردد. ولی لازم به ذکر است، که این واکسن تا سنین ۴۵ سال قابل انجام است.

چه کسانی نباید واکسن گارداسیل تزریق کنند؟

تجویز این واکسن در هر حالتی صرف نظر از سن، جنس و وضعیت کلینیکی توصیه شده است. ولی بهتر است در موارد ذیل تجویز نشود:

 • بارداری (اگر زن بارداری به طور اتفاقی واکسینه شود، نشان داده شده است که طی 30 روز از واکسیناسیون ممکن است تا حد ناچیزی آنومالی های مادرزادی در جنین وی افزایش یابد.
 • افراد دارای سابقه Immediate hypersensitivity به هر گونه واکسن
 • هر گونه سابقه حساسیت به مخمر نان (تهیه واکسن در قارچ ساکارومایسس سرویسیه (مخمر نان) صورت می گیرد)
 • هرگونه واکنش آنافیلاکتیک به لاتکس (سر پوشش های سرنگ های HPV ممکن است شامل لاتکس باشد)

تاکنون هیچگونه افزایش ریسک ناشی از تزریق واکسن HPV در ایجاد سندرم Guillain-Barre در مقایسه با واکسن های دیگر و در گروهای سنی مشابه دیده نشده است.
همنیطور واکسیناسون در شیردهی منعی ندارد، اما مادران باید آگاهی داشته باشند که طی یک ماه پس از تزریق واکسن ممکن است احتمال وقوع اختلالات تنفسی در شیرخوار تغذیه کننده از شیر مادر افزایش یابد. در صورتی که فردی به هر جز واکسن آلرژی شدید داشته باشد، نمی تواند واکسن تزریق نمایید.

محل تزریق واکسن گارداسیل

این واکسن باید بصورت داخل عضلانی (اینترا ماسکولار) به عضله دلتوئید (یا عضله سرشانه) در قسمت فوقانی بازو (ترجیحاً بازوی دست غیر غالب) و یا در قسمت بالای و خارجی ران ها (هرچند محل ترجیحی تزریق عضله دلتوئید می باشد) بصورت عمقی باید تزریق شود.
تزریق داخل وریدی ، داخل جلدی و زیر جلدی این واکسن به مراتب باعث کاهش اثربخشی آن می شود.

مطلب پیشنهادی: واکسن ایرانی زگیل تناسلی 

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

هر دارویی در کنار ویژگی‌های مثبت خود، می‌تواند تاثیرات و عوارض سوئی را نیز در پی داشته باشد. واکسن گارداسیل نیز از این امر مستثنی نیست.

به همین دلیل است که پزشکان توصیه می کنند، فرد بلافاصله پس از تزریق محل را ترک نکند. تحت نظر بودن بیمار نیم ساعت بعد از تزریق واکسن می‌تواند کنترل عوارض این واکسن را بسیار ساده‌تر کند.

عوارض جانبی و تاثیرات این واکسن نیز در موارد نادری ممکن است به صورت یکی از علائم زیر بروز پیدا کند:

 • تورم، قرمزی و یا درد در محل تزریق
  این عارضه یکی از شایع‌ترین عوارض واکسن گارداسیل است که معمولا ظرف مدت چند روز از بین می‌رود.
 • سردرد
  این مورد از عوارض واکسن نیز معمولا گذرا است و معمولا طی چند روز از بین می‌رود.
 • افزایش دمای بدن و احساس تب و لرز
  این عارضه در صورت تداوم باید پیگیری و برطرف شود.
 • حالت تهوع
  در صورتیکه حالت تهوع تنها برای مدت کوتاهی پس از تزریق در فرد ایجاد شود، جای نگرانی نیست. اما در صورتی که ادامه پیدا کند، نیاز به پیگیری خواهد داشت.
 • تنگی نفس و اختلالات تنفسی
  در موراد بسیار نادر، ممکن است فرد پس از دریافت آن با اختلالات تنفسی مواجه شود.
 • احساس درد در بازوها، دست‌ها و پاها
  این عارضه نیز یکی از نادرترین تاثیرات واکسن گارداسیل است که درصد بسیار کمی از افراد با آن مواجه می‌شوند.
 • سرگیجه و ضعف
  در صورتیکه پس از دریافت این واکسن حالت ضعف و سرگیجه دارید، بهتر است در اسرع وقت حالات خود را با پزشک در میان بگذارید.
 • خارش و کهیر پوستی
  هر چند بروز مشکلات پوستی پس از تزریق واکسن یکی از عوارض نادر واکسن گارداسیل است. اما برخی از افراد ممکن است با این مشکل مواجه شوند. که مشورت با پزشک و انجام راه‌های پیشگیرانه می‌تواند در این خصوص موثر باشد.

حساسیت به واکسن گارداسیل

در موارد خیلی نادر، برخی از افراد ممکن است دچار واکنش های آلرژیک شدیدتری شوند که به آن واکنش های آنافیلاکتیک می گویند و بلافاصله بعد از تزریق واکسن رخ می دهد. علائم واکنش های آنافیلاکتیک عبارتند از:

 • احساس سرگیجه یا ضعف
 • مشکلات تنفسی – مانند تنفس سریع و سطحی
 • خس خس سینه حین نفس کشیدن
 • افزایش سرعت ضربان قلب
 • پوست سرد و مرطوب
 • سردرگمی، گیجی و اضطراب
 • افتادن یا از دست دادن هوشیاری

اگر یک فرد واکنش آلرژیک شدید داشته باشد، متخصص مراقبت های بهداشتی که واکسن را به وی تزریق می کند، به طور کامل در مورد نحوه برخورد با آن آموزش دیده است. این افراد با درمان ظرف چند ساعت بهبود می یابند.

واکنش آنافیلاکتیک در برخی موارد دیگر هم ممکن است، رخ دهد و فقط مختص این واکسن نیست، از جمله گزش با نیش زنبور و آلرژی غذایی

اگر شما با کسی مواجه شدید که علائم آنافیلاکسی را از خود بروز می دهد، بلافاصله با اورژانس ۱۱۵تماس بگیرید.

تداخل دارویی واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل در حالت کلی منع استفاده خاصی به دلیل تداخل دارویی ندارد. اما ممکن است در شرایط خاصی با برخی از داروها ایجاد تداخل کند. بنابراین بهتر است قبل از تزریق، پزشک را از داروهای مصرفی خود مطلع سازید.

داروهایی که ممکن است با این واکسن تداخل دارویی ایجاد کند، عبارتند از:

 • داروهای استروئیدی
 • داروهای مربوط به شیمی درمانی
 • داروهای تجویز شده برای درمان آرتریت، روماتوئید و سایر اختلالات خود ایمنی
 • داروهای درمان یا پیشگیری از رد پیوند عضو

تزریق واکسن گارداسیل در مردان

آمار نشان داده این ویروس به سرعت در حال گسترش و انتقال است. بهترین زمان برای دریافت این دارو قبل از سن شروع فعالیت های جنسی است. در واقع زمانی این واکسن اثر گذار است که فرد در معرض ویروس قرار نگرفته باشد.

بهترین سن برای تزریق آن در مردان بین سنین 9 تا 21 سال است. اگر بدن فردی در اثر بیماریهایی همانند ایدز تضعیف شده است و یا فرد با شرکای جنسی متعددی ارتباط دارد، لازم است هرچه سریع تر برای دریافت این دارو اقدام نماید زیرا که به شدت در معرض دریافت ویروس HPV قرار دارد.

تزریق واکسن گارداسیل در زنان

دریافت واکسن در زنان نیز باید قبل از سن شروع فعالیت های جنسی باشد. زنان نیز می توانند در سنین مابین 9 تا 26 سال برای دریافت این دارو اقدام کنند. البته امکان تزریق این دارو در سنین بعد از 26 سالگی نیز وجود دارد و اما با توجه به افزایش سن ممکن است از تاثیرگذاری آن کاسته شود.

مطلب پیشنهادی: عوارض و خطرات زگیل تناسلی در زنان

قیمت واکسن زگیل تناسلی یا hpv

با توجه به افزایش نرخ دلار و ارز در ال حاضر قیمت دقیقی را نمی توان برای این واکسن عنوان کرد. طبق آخرین آمار قیمت واکسن زگیل تناسلی در مراکز هلال احمر حدود 300 هزار تومان و در بازار آزاد حدودا سه برابر قیمت هلال احمر بوده است. اما به احتمال زیاد این دارو هم افزایش قیمت قابل توجهی داشته است.

سوالات متداول

آیا تزریق واکسن گارداسیل می‌تواند جایگزین مناسبی برای چکاپ‌های دوره‌ای خانم‌ها شود؟

نکته قابل توجهی که در مورد واکسن گارداسیل وجود دارد این است که تزریق این واکسن به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای تست پاپ اسمیر یا غربالگری سرطان دهانه رحم باشد.

بنابراین تنها در صورتی باید به استفاده از آن اکتفا شود که هدف پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مانند زگیل تناسلی و پیشگیری از بروز ضایعات سرطانی است.

آیا آقایان نیز می‌توانند واکسن گارداسیل دریافت کنند؟

هر چند در بسیاری از منابع استفاده از این واکسن به خانم‌ها توصیه شده است، اما آقایان نیز می‌توانند بنا به صلاح دید پزشک در بازه سنی ۱ الی ۲۱ سال نسبت به دریافت این واکسن اقدام کنند.

تنها نکته قابل توجهی که در این زمینه وجود دارد این است که بهتر است دریافت واکسن طبق نظر و دستور پزشک انجام شود. از این رو دریافت این واکسن به صورت خودسرانه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest
مقالات تبخال تناسلی
نرگس احمدی
درمان های تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یک مشکل پزشکی مهم و گاهاً آزاردهنده است که در جوامع جهانی به ویژه در دوران مدرن به تازگی توجه بسیاری از محققان

درمان تبخال گوشتی
مقالات تبخال تناسلی
نرگس احمدی
درمان تبخال گوشتی

تبخال گوشتی یکی از مسائل مهم پوستی است که به طور گسترده‌ای در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد. این عفونت ویروسی، که توسط ویروس هرپس‌سیمپلکس نوع

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مطالب
سوالی دارید؟

با شماره زیر تماس بگیرید
متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
02166928633