لوگوی اچ پی لیزر

فریز یا کرایوتراپی زگیل تناسلی

کرایو تراپی

فهرست مطلب

در دهه اخیر یکی از شایع‌ترین عفونت‌های مقاربتی با نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شناخته شد. HPV می‌تواند باعث زگیل تناسلی و سرطان‌های مقعد، دهانه رحم، دهان و گلو، آلت تناسلی، واژن و فرج شود. کرایوتراپی زگیل تناسلی (سرما درمانی) موثرترین روش برای انواع خاص زگیل به شمار می‌رود. یک بررسی در سال 2012 نشان داد که این روش به عنوان درمانی برای زگیل‌های معمولی و تناسلی، بیش از 80 درصد  احتمال موفقیت دارد.

کرایوتراپی چیست؟

کرایوتراپی چیست؟

کرایوتراپی، یک روش درمانی خاص است که در آن ضایعات سطحی پوست، درمعرض انجماد قرار می‌گیرند. کرایوتراپی روشی با درصد موفقیت بالا در بهبود زگیل تناسلی بوده، شدت ویروس HPV را کاهش می‌دهد و محرک ایجاد سرطان را رفع می‌کند.

کرایوتراپی در چه مواردی کاربرد دارد؟

کرایوتراپی زگیل تناسلی معمولا زمانی انجام می‌شود که ضایعه‌ای قابل مشاهده در یک ناحیه کوچک (به ویژه نزدیک مقعد) رشد کند و آزار دهنده باشد. این روش همچنین برای رفع ضایعات پوستی، تومورهای پوستی، کک و مک ناخوشایند، خال‌های پوستی پیش سرطانی، سرطان‌های پروستات، کبد، دهانه رحم و رتینوبلاستوما نیز به‌کار گرفته می‌شود.

لیزر درمانی زگیل تناسلی در کلینیک لیزر HPV
بدون درد و خونریزی
عدم نیاز به بستری
بدون عوارض جانبی

چه کسانی نباید از روش کرایوتراپی استفاده کنند؟

کرایوتراپی، روشی کاملا ایمن و غیرتهاجمی برای از بین بردن زائده‌های پوستی است. اما برای بعضی افراد از توصیه نمی‌شود که عبلرتند از:

 • بانوان شیرده
 • کودکان یا افراد مسن که انجام کرایوتراپی و تاول برای آن‌ها خطرآفرین است
 • افراد مبتلا به دیابت
 • افراد مستعد برای ایجاد اسکار
 • افراد دارای تومورهای سرطانی یا کیست‌های بدخیم
 • افراد مبتلا به سرطان پوست پیشرفته
 • اختلالات قلبی و ریوی
 • عارضه فشار خون بالا و یا وجود اختلالات در سیستم گردش خون
 • افراد مستعد بیماری‌های همچون تومور آنمی و مشکلات کلیوی
 • افرادی که در بدنشان شی فلزی یا پلاتین دارند
 • افراد دارای عفونت فعال در ناحیه تحت درمان

دقت کنید که ایت روش درمانی، براساس مشاهدات پزشک و باتوجه به نتیجه معاینات و آسیب و مشکل بیمار، مشخص خواهد شد. در این صورت اگر عارضه و مشکل بیمار شدید باشد؛ ممکن است نیاز به کرایوتراپی از روش جراحی نیاز باشد که هزینه آن بیشتر می‌شود. چرا که از دستگاه‌ها، داروها و تجهیزات بیشتری استفاده خواهد شد و حتی امکان بستری فرد نیز وجود دارد.

نحوه انجام و عملکرد روش کرایوتراپی

نحوه انجام کرایوتراپی

اولین مرحله‌ی درمان، معاینه کل ناحیه برای تشخیص و تایید زگیل است. به طور کلی، کرایوتراپی، بسیار سریع و معمولا در عرضچند دقیقه انجام می‌شود. البته زمان دقیق آن، به تعداد، محل و اندازه زگیل‌ها بستگی دارد. در کرایوتراپی، ابتدا به مدت 10 ثانیه انجماد کوتاه صورت می‌گیرد و ضایعات ذوب خواهند شد.

کرایوتراپی زگیل تناسلی، ضایعه را از طریق انجماد از بین می‌برد. به طوری که پزشک، یک ماده بسیار سرد مانند نیتروژن مایع را در اطراف زگیل‌ها قرار می‌دهد تا آن‌ها را منجمد کند. در طول این درمان، ممکن است احساس سوزش خفیفی داشته باشید.

مزایای روش کرایوتراپی زگیل تناسلی

کرایوتراپی روشی پرکاربرد با درصد موفقیت بالا در بهبود زگیل تناسلی است. در طول درمان با روش کرایوتراپی، میزان ویروس HPV  کاهش پیدا می‌کند و عوامل به‌وجود آورنده سرطان، نابود خواهند شد.

دوره درمانی زگیل تناسلی با روش کرایوتراپی چقدر است؟

در دوره درمانی کرایوتراپی زگیل تناسلی، انجماد هر زگیل تناسلی به طور جداگانه انجام می‌شود. در هرجلسه می‌توان هر ضایعه را تا سه بار در معرض درمان قرار داد. اما این موضوع به تحمل بیمار بستگی دارد زیرا انجام این کار ممکن است کمی دردناک باشد؛ بنابراین پزشک براساس نظر بیمار، تصمیم خواهد گرفت که روند درمان چگونه پیش برود.

معایب و عوارض روش کرایوتراپی برای زنان

عوارض جانبی کرایوتراپی زگیل تناسلی شامل ترشح، تورم، تخریب موضعی بافت، روند درمانی تقریبا دردناک، زخم و از بین رفتن رنگدانه پوست می‌شود. تعداد و شدت عوارض جانبی این روش، بسته به تعداد چرخه‌های انجماد-ذوب انجام شده در کرایوتراپی و همچنین میزان بزرگی ناحیه تحت درمان است؛ بنابراین هر گونه خطر و عوارض اضافی کرایوتراپی، بسته به نوع، اندازه و محل زگیل بستگی دارد.

معایب و عوارض روش کرایوتراپی برای مردان

برخی از عوارض کرایوتراپی شامل درد در حین و بعد از درمان، تغییر رنگ پوست، تاول و تحریک پوست می‌شود. درمان زگیل تناسلی ممکن است عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را رفع نکند و ویروس پس از برداشتن زگیل در حالت غیرفعال در بدن باقی بماند. فردی که برای زگیل تناسلی درمان می‌شود؛ احتمال دارد همچنان بتواند عفونت را انتقال دهد. کاندوم لاتکس می‌تواند به کاهش خطر عفونت HPV کمک کند. با این حال، با گذشت زمان و درمان منظم زگیل تناسلی، میزان ویروس ناحیه کاهش پیدا کرده و درمان موفقیت آمیزتر و کامل‌تر می‌شود.

اقدامات قبل از انجام کرایوتراپی

قبل از انجام کرایوتراپی، ابتدا باید وضعیت سلامت بیمار بررسی شود و اگر بیمار جزء موارد منع شده از کرایوتراپی بود؛ این روش درمانی مناسب نیست. پس بررسی میزان آسیب و بیماری، انتخاب روش درمانی و تعداد جلسات درمانی، توسط پزشک تعیین می‌شود. در این جلسات مشاوره نکاتی مانند مراقبت‌های پس از درمان، عوارض احتمالی و اقدامات قبل آن بیان خواهند شد.

مراقبت‌های بعد از فریز زگیل تناسلی

پس از کرایوتراپی زگیل تناسلی، ممکن است احساس تحریک، درد خفیف، تورم، زخم یا تاول داشته باشید. بهتر است تا زمان بهبودی کامل، از تماس جنسی خودداری کنید. همچنین در صورت احساس تب، ادامه خونریزی، ترشحات بدبو یا زرد رنگ که ممکن است نشان دهنده عفونت باشد؛ با پزشک خود تماس بگیرید.

 • هر 12 ساعت بعد از کرایوتراپی باید از پمادهای التیام دهنده استفاده کنید.
 • حدود یک هفته بعد از کرایوتراپی زگیل، ضایعات خود به خود از پوست جدا می‌شوند. از کندن آن‌ها پرهیز کنید.
 • به منظور جلوگیری از عود مجدد عارضه، برای اصلاح از تیغ استفاده نکنید.
 • از لمس زگیل‌ها اجتناب کنید زیرا می‌تواند موجب انتقال آلودگی و ویروس به سایر نقاط پوست شود.

کرایوتراپی زگیل تناسلی چقدر زمان می‌برد؟

زمان لازم برای کرایوتراپی

زمان بهبودی، به محل و تعداد زگیل‌های برداشته شده بستگی دارد. به طور کلی بهبودی بین 1 تا 3 هفته اتفاق می‌افتد. با اینکه کرایوتراپی در رفع زگیل تناسلی بسیار مفید و بیشتر اوقات زگیل را از بین می‌برد؛ اما زگیل ممکن است دوباره رشد کند؛ بنابراین برای درمان کامل اغلب به بیش از یک درمان نیاز است. اندازه و ضخامت زگیل‌ها، تعداد و طول دوره‌های انجماد-ذوب را تعیین می‌کند. در روند درمان زگیل، ممکن است تا سه روش درمانی لازم باشد.

هزینه کرایوتراپی زگیل تناسلی

برای تعیین هزینه دقیق کرایوتراپی زگیل، پزشک باید معالج از محل، تعداد و اندازه زگیل‌ها آگاهی کافی داشته باشد. حتی ممکن است پزشک با توجه به وضعیت بیمار روش دیگری را برای درمان پیشنهاد دهد. بنابراین برای اطلاع از هزینه‌های کرایوتراپی زگیل تناسلی، با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

مطلب پیشنهادی: واکسن گارداسیل

 

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest
مقالات تبخال تناسلی
نرگس احمدی
درمان های تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یک مشکل پزشکی مهم و گاهاً آزاردهنده است که در جوامع جهانی به ویژه در دوران مدرن به تازگی توجه بسیاری از محققان

درمان تبخال گوشتی
مقالات تبخال تناسلی
نرگس احمدی
درمان تبخال گوشتی

تبخال گوشتی یکی از مسائل مهم پوستی است که به طور گسترده‌ای در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد. این عفونت ویروسی، که توسط ویروس هرپس‌سیمپلکس نوع

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مطالب
سوالی دارید؟

با شماره زیر تماس بگیرید
متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
02166928633