لوگوی اچ پی لیزر

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

فهرست مطلب

زگیل تناسلی نوعی زائده پستی روی سطح پوست است که بافتی نرم و برجسته دارد و در ناحیه تناسلی افراد آلوده به ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) خود ایجاد می‌شود. این بیماری که از طریق ارتباط جنسی منتقل می‌شود. افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند با درد، ناراحتی و خارش در اندام تناسلی روبرو هستند.

متاسفانه بسیاری از افراد نمی‌دانند که زگیل تناسلی چیست. ویروس HPV یکی از شایع‌ترین انواع بیماری‌های آمیزشی شناخته می‌شود و افرادی بیشتر در معرض آلودگی به ویروس اچ پی وی یا زگیل‌های تناسلی قرار می‌گیرند که روابط جنسی بیشتری دارند.

لیزر درمانی زگیل تناسلی در کلینیک لیزر HPV
بدون درد و خونریزی
عدم نیاز به بستری
بدون عوارض جانبی

انواع زگیل تناسلی

ویروس HPV تیپ‌ها و ژن‌های متفاوتی دارد که بر حسب مورد دارای عملکردهای متفاوتی هستند. تا به امروز ۱۰۰ تیپ مختلف از این ویروس شناسایی شده است.

تیپ کم خطر ویروس HPV

تیپ کم خطر  این ویروس باعث به وجود آمدن زگیل‌ واژن، مقعد، دهان و انواع زگیل‌های معمولی در سرتا سر بدن می‌شوند که معمولا عفونت خاصی در بر ندارند و مشکل خاصی را برای افراد به وجود نمی‌آورد.  این نوع زائده پوستی تا ۱۸ الی ۲۴ ماه در بدن باقی مانده و خود به خود از بین رفته و ناپدید می‌شوند.

تیپ پر خطر ویروس HPV

تیپ خطر این ویروس می‌تواند علاوه بر ایجاد زگیل‌های تناسلی مشکلات دیگری هم برای فرد به وجود آورد. یکی از پرخطرترین بیماری‌هایی که در اثر این نوع تیپ از ویروس HPV ایجاد می‌شود، سرطان دهانه رحم، واژن و مقعد است که متاسفانه سالیانه باعث مرگ عده زیادی در سر تا سر جهان می‌شود.

علاوه بر این، تیپ پرخطر ویروس HPV می‌تواند باعث ایجاد سرطان در نواحی مانند، سرطان‌های دهانه واژن، بیضه و آلت تناسلی در مردان، زبان، حنجره و دهان نیز بشود.

مطلب پیشنهادی: عوارض و خطرات زگیل تناسلی در زنان

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی از راه روابط جنسی، دهانی، واژن و مقعد به افراد منتقل می‌شود. معمولا چندین هفته از زمان انتقال ویروس تا ایجاد زگیل فاصله وجود دارد. بنابراین ممکن است تا هفته‌ها خبری از علائم آلودگی به ویروس باشد. اما بطور کلی می‌توان نشانه‌های زیر را از علائم این بیماری حساب کرد:

 • زگیل‌های تناسلی بسیار کوچک و به رنگ پوست یا تیره‌تر هستند که همیشه با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند.
 • ممکن است زگیل‌ها شبیه گل کلم، صاف یا کمی زبر و حساس به لمس باشند.
 • این زائده‌های پوستی اغلب به شکل یک خوشه و یا فقط یک زگیل تنها است.
 • احساس خارش و سوزش در محل زگیل‌ها
 • وجود رطوبت و ترشح در محل زگیل‌های تناسلی

مطلب پیشنهادی: کرایوتراپی زگیل تناسلی چگونه انجام می‌شود؟

زگیل های تناسلی در کدام نواحی بدن ایجاد می شوند؟

زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در نواحی مانند، آلت تناسلی، اسکروتوم (کیسه بیضه)، کشاله ران و در داخل یا اطراف حنجره ظاهر شوند. در زنان هم ممکن است در یکی از این نواحی مثل، داخل مهبل (واژن)، مقعد، خارج از مهبل (واژن) و بر روی دهانه رحم ایجاد شوند.

علاوه بر این نواحی، این زائده پوستی ممکن است بر روی لب‌ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد مبتلا به ویروس اچ پی وی (HPV) داشته، ظاهر شود.

 

دلایل ابتلا به زگیل تناسلی

دلایل زگیل تناسلی

افرادی که نمی‌دانند زگیل تناسلی چیست، باید اطلاع داشته باشند که این زگیل در بیشتر مواقع توسط ویروس اچ پی ویHPV ایجاد می‌شود. ویروس HPV انواع مختلفی دارد که ۳۰ تا ۴۰ نوع آن بر اندام تناسلی تاثیر می‌گذارند و فقط چند نوع آن زگیل‌های تناسلی را ایجاد می‌کنند.

ویروس HPV شیوع گسترده‌ای دارد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اعلامیه‌ای منتشر کرده که اغلب افراد فعال از نظر جنسی در مراحلی از زندگی خود این ویروس را دریافت می‌کنند. هرچند این ویروس همواره منجر به عوارضی مانند زگیل‌های تناسلی نمی‌شود.زگیل تناسلی اغلب توسط نوع خاصی از ویروس HPV ایجاد می‌شود و با ویروس‌هایی که باعث ایجاد زگیل در سایر نواحی بدن می شود، متفاوت است. به عبارتی باید گفت که زگیل نمی‌تواند از دست کسی به اندام تناسلی فردی و یا بالعکس، گسترش پیدا کند.

مطلب پیشنهادی: راه های پیشگیری از زگیل تناسلی

راه‌های انتقال زگیل تناسلی چیست؟

همواره افراد سالم و مبتلا به ویروس در تلاشند تا بدانند که راه‌های انتقال این ویروس و زائده‌های پوستی چگونه می‌تواند باشد. دانستن این موضوع برای تمامی افراد بالغ از ضروریات است، زیرا دلیل اصلی منتقل شدن زگیل تناسلی در چند دهه اخیر به دلیل عدم آگاهی درست مردم از روش‌های انتقال و دلیل آن‌ها رو به افزایش است. رایج‌ترین راه‌های انتقال این ویروس عبارتند از:

 • برقراری ارتباط جنسی با فرد آلوده به ویروس
 • سکس دهانی
 • در موارد نادر از طریق لباس زیر
 • انجام اپیلاسیون در مراکز غیر بهداشتی
 • انتقال از مادر به نوزاد هنگام زایمان طبیعی
 • استفاده از تیغ‌های اصلاح فرد آلوده به ویروس در ناحیه تناسلی و انتشار زگیل‌ها به سایر نواحی

چه  کسانی بیشتر در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند؟

متاسفانه امروزه افراد بسیاری به دلیل آگاهی نداشتن در مورد زگیل تناسلی، به آن مبتلا می‌شوند اما احتمال ابتلا به این ویروس بیشتر در کسانی وجود دارد که مصرف‌کننده‌ مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی هستند، یا چندین شریک جنسی دارند و یا افرادی با قربانی تجاوز جنسی بوده اند.

علاوه بر این عواملی مانند، ضعف بسیار سیستم ایمنی بدن، مبتلایان به ایدز، افراد غیر بهداشتی، افراد مبتلا به سایر بیماری‌های STD یا آمیزشی و نوزادانی که مادر آن‌ها آلوده به ویروس HPV بوده، نقش بسیاری در ابتلا به ویروس را ایفا می‌کنند.

زگیل تناسلی چه مدت پس از ابتلا به ویروس HPV ظاهر می شود؟

در اغلب موارد، افراد بعد از آلوده شدن به ویروس HPV  ممکن است تا سه هفته بعد هیچ علائمی در بدن خود نداشته باشند، اما بعد از گذشت سه هفته و یا حتی ۳ ماه بعد، علائم این عفونت در بدن فرد ظاهر می‌شود.

از طرفی در برخی افراد هم ممکن است با وجود آلوده بودن فرد، تا سال‌ها زگیل تناسلی از خود هیچ علائمی بروز ندهد و در حالت کمون باقی بماند. اما دانستن این نکته ضروری است که این نوع عفونت‌ها معمولا شدیدتر و خطرناکتر هستند، زیرا ویروس در بدن در حال تکثیر شدن بوده و امکان اینکه منجر به سرطان‌های دستگاه تناسلی شوند، بسیار زیاد است.

آیا می توان بیش از یک بار به زگیل تناسلی مبتلا شد؟

اغلب افراد نگران انتقال ویروس زگیل تناسلی به شریک جنسی خود و اینکه دوباره شریک جنسیشان این ویروس را به خود شخص انتقال دهد، هستند. این افراد بر این باورند که روند تبادل ویروس با رابطه جنسی ادامه پیدا می‌کند؛ اما نگرانی در این مورد وجود ندارد. اگر شما یک بار به این ویروس مبتلا شوید، بار دیگر به آن مبتلا نخواهید شد، اما دانستن این نکته ضروری است که ویروس زگیل تناسلی انواع مختلفی دارد و امکان اینکه بعدها به نوع دیگری از این ویروس مبتلا شوید، وجود دارد.

عوارض زگیل تناسلی چیست؟

عوارض زگیل تناسلی

بسیاری از افراد، زگیل تناسلی در مردان و زنان را ضایعه‌ای ساده می‌پندارند، در صورتیکه موضوع به همین سادگی‌ها هم نیست. ویروس HPV در مردان می‌تواند باعث سرطان‌های آلت تناسلی، مقعد، دهان و گلو شود. البته این سرطان‌ها غیرمعمول بوده و بیشتر مردانی که به HPV مبتلا می‌شوند، علائم مربوط به این موارد را ندارند.

علاوه بر این ناباروری در مردان از دیگر عوارض ابتلا به زگیل تناسلی در مردان است. همچنین این ویروس در زنان سبب ایجاد سرطان دهانه رحم می‌شوند که در برخی از موارد این ویروس با سرطان ولوار (Vulvar cancer)، سرطان مقعد و سرطان دهان همراه است. همچنین باعث انتقال ویروس از مادر مبتلا به زگیل تناسلی به نوزاد و کانسریا سرطان واژن و ایجاد سرطان دهانه رحم ختم می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: عوارض و خطرات زگیل تناسلی در زنان” (ویرایش)”>راه های درمان زگیل تناسلی

نتیجه‌ گیری

افرادی که نمی‌دانند زگیل تناسلی چیست، باید اطلاع داشته باشند که ویروس HPV فقط عامل ایجاد زگیل نیست. بلکه به دنبال آن بیماری‌های دیگری مثل سرطان ایجاد می شود. از همین رو داشتن اطلاعات لازم در رابطه با این بیماری برای افراد امری ضروری است. پزشکان هم برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی از دو روش کرایوتراپی و لیزر زگیل تناسلی استفاده می‌کنند که هر یک مزایا و معایبی دارند.


منبع مقاله:
clevelandclinicmayoclinic

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest
مقالات تبخال تناسلی
نرگس احمدی
درمان های تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یک مشکل پزشکی مهم و گاهاً آزاردهنده است که در جوامع جهانی به ویژه در دوران مدرن به تازگی توجه بسیاری از محققان

درمان تبخال گوشتی
مقالات تبخال تناسلی
نرگس احمدی
درمان تبخال گوشتی

تبخال گوشتی یکی از مسائل مهم پوستی است که به طور گسترده‌ای در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد. این عفونت ویروسی، که توسط ویروس هرپس‌سیمپلکس نوع

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مطالب
سوالی دارید؟

با شماره زیر تماس بگیرید
متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
02166928633